×    بستن

نصب انواع منابع کوئل دار و دو جداره و آب ذخیره مصرفی

منبع آب کوئلی و دو جداره:

منبع دوجداره و کوئلی یکی از مهمترین و بهترین راههای تامین آب گرم مصرفی در ساختمان های اداری و مسکونی و تجاری محسوب شده و در ساخت این منابع معمولا از ورق فولادی آبکاری شده (گالوانیزه)استفتده میگردد.

محاسبه ی ضخامت ورق به کار رفته در ساخت منابع به فشار کاری و دمای سیال و ضریب خوردگی مربوطه بستگی دارد.

بر اساس جداول استاندارد و دمای آب گرم بهداشتی معمولا بین 50 تا 60 درجه سانتیگراد بوده و نباید دمای آب کمتر از 50 درجه باشد.چون در اینصورت نوعی باکتری سبز رنگ در آن رشد خواهد کرد.

برای برآورد ظرفیت منبع آب گرم منابع دوجداره ی واحد های معمولی 150_70 متر معمولا برای هر واحد حداقل 150 لیتر و برای منابع کوئل دار حداقل 125 لیتر در نظر گرفته میشود. 

 

منبع دوجداره با ورق گالوانیزه گرم:

منبع دوجداره متداول ترین نوع منبع جهت تامین آب گرم بهداشتی در ساختمان های کوچک محسوب میشود.کاربرد و بازدهی خوبی دارد  و به بصورت یک منبع دولایه ساخته شده و بین جداره ی بیرونی و خود جداره اصلی،آب گرم دیگ در گردش است و این امر باعث گرم شدن آب سرد داخل منبع میگردد.در منبع دوجداره جهت اینکه آب اصلی در جداره داخلی وجود دارد و با فشار آب شهر کار میکند حتما باید ضخامت آنرا بیشتر از جداره بیرونی در نظر گرفت.معمولا ضخامت ورق منبع دوجداره را با دو عدد نشان میدهند.به عنوان مثال 2_ 4 یا 3 _5 که همیشه عدد بزرگتر نشاندهده ضخامت داخلی و عدد کوچکتر جداد خارجی را نشان میدهد.

منبع دوجداره با ظرفیت حداقل 200 لیتر و حداکثر 2000 لیتر بصورت افقی ساخته میشود.البته در بعضی موارد خاص به صورت عمودی نیز امکان ساخت دارد.

از ویژگی های منبع دوجداره عدم نیاز به پمپ سیرکولاتور است.به دلیل جریان ثقلی،آب گرم دیگ بالا میرود و آب گرم به برگشت دیگ وارد میشود و این عمل چرخش باعث داغ شدن آب می گردد.اما اگر به هر دلیلی یک سوراخ یا نشتی کوچک در آن بوجود بیاید امکان تعمیر آن سخت و دشوار و حتی غیر ممکن خواهد بود که از معایب این منبع خواهد بود.اگر از پمپ آب جهت بالا بردن فشار آب استفاده شود یا اینکه پمپ مناسب انتخاب گردد به راحتی سالهای سال کار خواهد کرد.

 

مزایا و معایب منابع کوئلی:

در سیستم گرمایش مرکزی از منابع کوئلی(افقی یا عمودی)جهت تامین آب گرم بهداشتی ساختمان استفاده میشود.کارکرد منبع کوئلی به شکلی است که آب گرم از دیگ به داخل کوئل پمپاژ شده و انتقال انرژی از آب گرم به آب سرد داخل منبع منتقل شده و با مداومت اینکار آب منبع گرم میشود.

در مورد منبع کوئلی خوابیده چنانچه اگر زیر کوئل ها از کلکتور دیگ چند سانتیمتری بالاتر باشد در تابستان نیازی به پمپ نمی باشد و بنابه خاصیت ثقلی  عمل چرخش انجام می شود.

جنس بدنه منابع کوئل دار عموما از گالوانیزه گرم بوده و ضخامت آن  براساس ظرفیت دمای کاری و فشار کاری تعیین میگردد.

دلایل برتری منبع کوئل دار به منبع دوجداره:

1.سرعت گرم شدن آب منبع کوئلی بیشتر از منبع دوجداره است.

2.بدلیل وجود کوئل راندمان کاری منبع کوئلی از دوجداره بیشتر است.

3.تعمیرات منابع کوئلی راحت تر از منابع دوجداره است.

 

نکات و مواردی که باید در مورد منابع آب گرم بدانیم:

1.حتما مناسب با ظرفیت آب گرم ساختمان انتخاب شود.

2.شیر اطمینان حتما نصب شود.

3.ورودی آب سرد حتما دارای شیر فلکه  و شیر یکطرفه باشد.

4.حتی الامکان در موتورخانه از لوله های P.P استفاده شود.

5.منابع دوجداره و کوئل دار را حتما باید با گارانتی و از تولیدکنندگان معتبر خریداری نمود.